Efes Antik Kent..

Mobil Sohbet Sitemize Katıl...

Y

YeLda

Guest
#1
Efes Antik Kenti


Tarihi Milat’tan önce 6000’li yıllara kadar uzanan bir şehir Efes, yani tam 8000 yıllık bir geçmişe sahip. Bu 8000 yıllık tarihinde ise sürekli olarak hareketli bir yaşama ev sahipliği yapan şehir için gezi turunuzda oldukça fazla detay olacak. Bu yüzden Efes Antik Kenti için girişte satılan rehberlerden bir tanesini mutlaka edinin.


Efes Antik Kenti Hakkında Bilgiler
Bugün geride kalan kalıntılar bir çoğu Roma dönemi eserleri olsa da şehrin ilk ev sahiplerinden hiçbir şey kalmamış değil. Bu yönüyle tarihin ilk zamanlarına açılan büyülü bir kapı. Aynı zamanda yılda 1.5 milyondan fazla kişinin ziyaret etmesi ile ülkemizin en önemli turizm kaynaklarından birisi.
Kentin her köşesinde ayrı bir detay söz konusu ama biz çok ama çok kısa bir özet yazacak olursak;
Büyük Tiyatro: Dünya’nın en büyük Açıkhava tiyatrosu. Sanat gösterilerine, gladyatör dövüşlerine ve daha bir çok şeye şahitlik etmiş muazzam yapı.


Hadrian Tapınağı : İmparator Hadrianus için inşa edilmiş tapınak.
Celcus Kütüphanesi : Antik kentin sembolü olmuş önemli detaylardan birisi. Tarihi neredeyse 2000 yıl öncesine kadar uzanıyor.

Kuretler Caddesi : Hamamlar ve tuvaletlerin bulunduğu, bir nevi halkın kaynaşma alanı.
Aşk Evi : Belki de Dünya’nın ilk genel evlerinden birisi.
Liman Caddesi : Şehrin en uzun caddesi. Etrafı oldukça ilgi çekici eserlerle çevrili.
Agora : Ticaret merkezi.

Yamaç Evler : O dönem insanlarının özel yaşam alanları.
Ve her bir noktada onlarca, belki de yüzlerce farklı hikaye ve detay.


Efes Antik Kenti Giriş Ücreti

Bilet Türü Ücret Efes Örenyeri: 40 TL Yamaç Evleri : 20 TL
Antik kente girişler 40 TL ancak bu ücret yamaç evler kısmını içerisine almıyor. Yamaç Evleri’ni de gezmek isterseniz ekstradan bir 20 TL daha vermeniz gerekecek.
Müze Kart’ı olanlar antik kenti ücretsiz olarak gezebilirler ancak yine Yamaç Evleri için ücret ödemek durumundalar.


Efes Antik Kenti Ziyaret Saatleri
Mevsim Açılış Kapanış Kışın (Kasım-Mart) 08:00 17:00 Yazın (Nisan-Ekim) 08:00 19:00
Antik kent haftanın her günü ziyarete açık. Sabahın serinliğinden istifade edip ziyaret etmek isteyenler 8:30’dan sonra içeriye giriş yapabilirler. Yaz aylarında ziyaret 19:00’a kadar sürebiliyor ancak kışın saat 17:00’ye alınıyor kapanış. Kenti tam anlamıyla gezebilmek için zaten yeteri kadar vakit ayırmanız gerektiği düşünülürse zaten bu saatlere kalmamak akıllıca olacaktır.

Efes Antik Kenti Resimleri

Efes Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir ?
İzmir merkeze yaklaşık bir saat, Selçuk’a ise 5 dakikalık mesafedeki Efes için en kolay ulaşım yolu şahsi aracınız olacaktır. Öncelikle İzmir-Aydın Otobanı’ndan Selçuk’a varıyoruz. Buradan da Kuşadası’na doğru devam ettiğimizde karşımıza zaten Efes tabelaları gelmeye başlayacaktır. 5-10 dakika gibi kısa bir yolculuğun ardından antik kente ulaşmak mümkün.
Otobüs ile gelmek isterseniz de İzmir Otogar’dan Selçuk’a hareket eden otobüsleri kullanabilirsiniz. Selçuk’a geldikten sonra buradan sürekli Efes’e giden minibüslerle kısa bir yolculuk yapmanız gerek. Ayrıca Kuşadası’ndan gelen minibüslerle de buraya ulaşım mümkün.
 
Sohbet Chat
Üst Alt